Skakajuci pes, zdravie psa

Každému majiteľovi aktívneho a energického psieho kamaráta je jeho pohoda a zdravie samozrejme na prvom mieste. Šťastný pes znamená pre oboch viac dobrodružných chvíľ a skvelých zážitkov, ktoré môžete spoločne zažiť. A samozrejme to znamená aj lepšiu kvalitu života z dlhodobého hľadiska. Udržiavanie svalov a kĺbov vášho zvieraťa je k šťastiu kľúčové. Nižšie si viete prečítať, prečo je to také dôležité a ako môžete aj Vy podporiť svojho aktívneho psa pre život plný pohybu a vitality.

Problémy s kĺbmi aktívnych psov

Vedeli ste, že až 4 z 10 našich psích štvornohých priateľov trpia menšími či väčšími problémami s kĺbmi? Niekedy môže byť ťažké rozpoznať tieto bolesti a ich príznaky, nakoľko nemusia byť viditeľné bez riadneho zamerania sa na ich odhalenie.

Reklama

Typické príznaky bolesti kĺbov u psa zahŕňajú ťažkosti s pohybom, krívanie, nižšiu aktivitu a stuhnutosť po cvičení. Existujú však aj menej zjavné príznaky, ktoré majiteľ nemusí badať hneď. Medzi takéto príznaky patria veci ako pocit, že sa psovi chce menej chodiť, nechce sa mu ísť tak ďaleko ako v minulosti, častejšie kráča normálnou chôdzou ako behá počas prechádzky, viac dýcha pri chôdzi, zadýchava sa, má ťažkosti pri nastupovaní do auta. Ak si ako majiteľ psa všimnete na svojom parťákovi tieto príznaky, existuje veľká šanca, že váš pes trpí problémami s kĺbmi.

Problémy s kĺbmi dokážu vášmu štvornohému priateľovi poriadne skomplikovať život, a to platí ako pre mladých, tak aj pre starších psov. 

Bežnou formou kĺbových problémov je artróza. Osteoartróza (artróza) u psov je degeneratívne ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou a poruchou funkcie kĺbu. Vzniká v dôsledku poškodenia kĺbu neustálym podráždením, pričom výsledkom je chronické poškodenie kĺbovej chrupavky – chrupavka je tenšia a mäkšia. Najčastejšou príčinou osteoartrózy je dysplázia kĺbu, úraz, infekcia či zápal.

Vďaka artróze sú kĺby menej schopné absorbovať nárazy počas hry alebo chôdze. Okrem toho môže dôjsť k zápalu v rôznych kĺboch, čo môže byť pre psov, najmä tých aktívnych, veľmi bolestivé. Návšteva veterinára je najlepším krokom pre presnú diagnózu, pričom včasné odhalenie problému a následná starostlivosť môže Vášmu psovi skvalitniť celý zvyšok života.

Aké príčiny kĺbových problémov u aktívnych psov poznáme?

Problémy s kĺbmi u psov môžu mať rôzne príčiny. Medzi tie najdôležitejšie patria nasledovné:

  1. Vek psa: Ako váš pes starne, sa chrupavka v kĺboch ​​prirodzene stenšuje. Je to prirodzený dôsledok starnutia.
  2. Plemeno psa: Niektoré plemená psov sú náchylnejšie na problémy s kĺbmi ako iné. Preto vyžadujú skoršiu prevenciu v rámci pohybového aparátu. Patria sem veľké plemená ako napríklad nemecké ovčiaky, retrievery a labradory, dalmatíny, ale aj z menších no svalnatých či mohutných plemien ako buldoci a podobne.
  3. Vrodené chyby: Psy už narodené s dedičnými alebo vrodenými chybami majú zvýšené riziko problémov s kĺbmi, predovšetkým, ak s kĺbami mali problémy už ich rodičia.
  4. Hmotnosť: Nadmerná hmotnosť zveraťa vyvíja dodatočný tlak na kĺby, čo spôsobuje ich rýchlejšie opotrebovanie oproti normálnemu prirodzenému procesu. Aby sa predišlo problémom s kĺbmi kvôli nadváhe, je veľmi dôležité udržiavať váhu vášho psa pod kontrolou.
  5. Trauma: Problémy s kĺbmi môžu dodatočne vzniknúť aj pri rôznych úrazoch, napríklad pri nehode. Ak váš pes utrpel úraz, je možné, že ho neskôr postihnú problémy s kĺbami.
  6. Výživové nedostatky: Nedostatok určitých živín môže tiež spôsobiť problémy s kĺbmi. Je dôležité kŕmiť vášho psa kvalitnou a vyváženou stravou už od malička, aby ste udržali zdravé svaly a kĺby. Nesprávna výživa je častým dôvodom začiatku problémov s kĺbami, ktoré môžu mať zárodok už v štádiu šteňaťa, kedy z nedostatku potrebných živín môžu naštartovať problémy už v rámci nesprávneho vývinu psa.

Ako udržím zdravé svaly a kĺby môjho aktívneho psa?

Ako všade platí – prevencia je vždy lepšia ako liečba! Ďalej si prečítate niekoľko tipov, ako viete preventívne udržiavať svaly a kĺby vášho psa zdravé.


1. Hmotnosť a cvičenie: Ak je váš pes príliš ťažký alebo príliš ľahký, môže to spôsobiť dodatočné zaťaženie jeho svalov a kĺbov. Tým, že bude mať váš pes zdravú váhu primeranú jeho veku, výrazne znížite riziko bolesti svalov a kĺbov. Pes by mal mať aspoň 3 až 4 krát denne vychádzky a pohyb, aby ste udržali jeho svaly a kĺby v špičkovej kondícii! Bez pohybu svaly ochabnú.

2. Pravidelné návštevy u veterinára: K veterinárovi síce ľudia a ani psy nechodia radi, ale pravidelnými prehliadkami viete včas diagnostikovať prichádzajúci alebo už existujúci problém a začať ho dostatočne skoro riešiť. Preventívna prehliadka psa u veterinára by mala byť aspoň raz do roka, ideálne dva krát.

3. Zdravé a vyvážené krmivo: Správne nastavený režim kŕmenia a kvalitné krmivo parametrami vyhovujúcim aktivite a potrebám Vášho psa je základ zdravia Vášho psa. Menej kvalitným krmivom a nedostatkom živím psovi nepriamo škodíme, nakoľko jeho organizmus nedostáva pri nesprávnom kŕmení všetky potrebné živiny a prvky na správne fungovanie a udržiavanie zdravého tela, vrátane svalov a kĺbov. Netreba sa báť ani siahnuť na výživové doplnky na prípadnú preventívnu podporu kĺbov či výživy psa.

Dodržiavaním základných pravidiel, správnej výživy, dostatku pohybu a starostlivosti o Vášho psa viete udržať zdravie Vášho psieho kamaráta, jeho svaly a kĺby zdravé, pružné a v skvelej kondícii. A zdravý pes je aj šťastný pes. A čo viac si majiteľ psa môže priať, ako jeho šťastie.