Odmeňovanie psa – ako je to správne?
Všetci si radi pochutíme na nejakej tej maškrte, ale psy patria k naozaj veľkými fanúšikom maškŕt za odmenu. Určite viete, že takéto dobroty nemôžete dávať Vášmu psovi celý deň. Aj čas a dôvod, prečo psa odmeniť je dôležitý, aby sa nestalo, že to už nebude odmena, ale proste len nekonečné mlsanie bez účinku (alebo s účinkom naberania nejakého toho gramu navyše).
Kedy dávate svojmu psovi maškrty?
V prvom rade je najlepšie používať maškrty pre psov ako odmenu za niečo, čo spravil správne, keď ste to Vy chceli. Týmto spôsobom sa váš pes rýchlo naučí, že nedostane len maškrtu ako pochúťku, ale v skutočnosti to bude pre neho odmena, pre ktorú musí niečo urobiť. Stáva sa totiž, že pes naučený dostávať maškrty „len tak“, pretože ho ľúbime, sa stane doslova chlpatým „žobrákom“, ktorý pri každej príležitosti pýta svoje potešenie vo forme pamlsku.
Netvrdíme, že svojho psieho miláčika nemôžete primerane rozmaznávať, ale odmena maškrtami funguje najlepšie pri výcviku. Psy uprednostňujú odmeňovanie okamžite, po vykonaní požadovaného správania. Po vykonaní úkony, ktorý od psa chcete, dostane odmenu a je rád, že potešil svojho pána. Po čase, keď povel vykonáva správne, sa maškrta občas vynechá. Takto sa Váš pes naučí vykonávať daný povel aj bez maškrty.

Pamlsky viete využiť aj na hru. V rámci rôznych hľadacích podložiek a hračiek, do ktorých schováte pár obľúbených maškŕt a zabavíte psa na dlhší čas, napríklad v chladnom či mokrom počasí. Je to pre Vášho psa zábavná hra, pri ktorej si na konci pochutí na obľúbenej odmene.
Takto sa dajú maškrty využiť efektívne, naučiť vďaka nim svojho psa potrebné úkony, zabaviť ho. Naopak, nebude brať odmenu ako samozrejmosť a nebude Vám ju „vyžobrávať“ pri každom Vašom jedle či presune okolo skrinky, v ktorej ich skladujete.
Aké množstvo maškŕt môžete svojmu psovi dať?
Ako správny gurmán a jedák Váš pes neodmietne chutné granule či lákavú maškrtu len tak ľahko a určite by ich zjedol presne toľko, koľko mu ich dáte. Preto je veľmi dôležité, mať pod kontrolou váhu Vášho psieho parťáka a teda aj množstvo, koľko toho zje. Najlepšie je, pokiaľ sa majiteľ psa riadi tabuľkou na obale granúl a kŕmnu dávku prispôsobí potrebám svojho psa. Treba myslieť na to, ako je Váš pes aktívny a podľa toho buď mierne pridať, alebo dokonca ubrať z odporúčaného množstva. Pretože je rozdiel medzi 30 kg labradorom, ktorý väčšinu času s Vami na gauči a 30 kg belgickým ovčiakom, ktorý väčšinu dňa trávi pohybom.
Odmeny by mali tvoriť maximálne 10 % z celkového množstva krmiva
Maškrty treba pritom brať ako súčasť dennej kŕmnej dávky a pokiaľ vieme, že pes dostane počas tréning v daný deň napríklad 50 g odmien, tak treba ponížiť množstvo krmiva, ktoré v daný deň dostane. Inak bude energia z odmien navyše a v prípade, že sa takéto prebytky energie budú objavovať v dennom režime psa častejšie, môže prísť na rad nechcené zvyšovanie váhy.
Odmeny by mali tvoriť maximálne 10 % z celkového množstva krmiva, ktoré pes počas dňa dostane. Preto, pokiaľ sme v intenzívnom výcviku, treba brať na tento fakt ohľad a počítať s tým v rámci výpočtov množstva krmiva. Môžete vyskúšať viac druhov odmien a vybrať také, ktoré budú nielen psovi, ale aj Vám ako jeho majiteľovi vyhovovať najviac. Jedna z možností je napríklad aj používanie granúl inej príchute, ako spôsob odmeňovania. Pri odmeňovaní granulami sa oveľa ľahšie kontroluje množstvo, aké pes pri tréningu dostane, pričom iná príchuť, ktorú bežne nedostáva do misky, je pre neho pochúťka.

Môžu aj deti odmeňovať psov?
Malé deti bývajú nekonzistentné, čo znamená, že psy ich nevnímajú dostatočne vážne a neberú ich ako majiteľov. Príkazy od dieťaťa nemusí Váš štvornohý priateľ vždy akceptovať, aj keď to závisí od vzhľadu a správania sa vášho dieťaťa.
Odmeňovanie dieťaťom na druhú stranu môže posilniť puto medzi psom a dieťaťom. Okrem toho sa vaše dieťa naučí komunikovať s rodinným psom prostredníctvom hry a vytvoriť si určité postavenie v ich vzťahu.
A čo šteniatka? Tie môžu maškrtiť tiež?
Vychovať šteniatko býva časovo náročné a zahŕňa veľa práce s ním, nakoľko šteňa je plné energie, chce sa stále hrať, je v plnom raste a vývoji. Ako jeho majiteľ určite chcete z neho vychovať poslušného psa ovládajúceho povely, ako aj aby bol v dospelosti milý a spoločenský pes. Preto je aj u šteniat vhodné odmeniť jeho dobré správanie a poslúchnutie povelu. Odmeňovať môžeme krásnym slovom, hladkaním, občas využiť čas pred kŕmením a ako odmenu dať jedlo.
Maškrty treba pri vývoji šteňaťa voliť striedmo, nakoľko majú ešte citlivé trávenie a nie všetky maškrty určené pre dospelé psy sú vhodné aj pre šteňatá. V rámci pamlskov je lepšie voliť tie, vyvinuté pre šteňatá, ktoré sú navrhnuté presne pre ich trávenie a rýchly vývin.
A na záver …
Pri odmeňovaní vášho psa nie je dôležité len to, aby ste to robili z nejakého dôvodu, ale tiež treba myslieť na to, čo presne svojmu psovi kupujeme. Treba vyberať zdravé maškrty s čo najlepším zložením.
Pri nákupe dbajte aj na tieto veci:
- Maškrty neobsahujú zložky, na ktoré ej Váš pes intolerantný alebo alergický
- Vyberajte také, ktoré obsahujú prírodné ingrediencie a naopak neobsahujú umelé farbivá, dochucovadlá a konzervačné látky
- Maškrty svojou veľkosťou zodpovedajú veľkosti Vášho psa
A teraz si už len užívajte zdravé odmeňovanie Vášho psa!