Nová štúdia odhalila významné rozdiely vo vzhľade a správaní dvoch druhov ázijských nosorožcov s jedným rohom, čo spochybňuje dlhodobé klasifikácie a podporuje prehodnotenie ich stavu. Štúdia vedená zoológom Francescom Nardellim a paleontológom Kurtom Heißigom zdôrazňuje, ako milióny rokov evolučných tlakov formovali odlišné adaptácie indických (Rhinoceros unicornis) a jávskych (Rhinoceros sondaicus) nosorožcov.
Kriticky ohrozený nosorožec jávsky má štíhlu lebku, širšiu a spodnú časť hlavy, kratší nos a zuby vhodné na konzumáciu listovej potravy. Naproti tomu nosorožec indický má robustnejšiu lebku a vyššie zuby prispôsobené na spásanie tráv. „Adaptácie veľkých suchozemských cicavcov na rôzne prostredia sú spojené s rozmanitosťou potravín, ktoré môžu konzumovať, čo sa odráža vo variáciách ich zubných a lebečných morfológií,“ píšu vedci vo svojom článku publikovanom v časopise ZooKeys . „U nosorožcov sú tieto adaptácie identifikované v štruktúre zubov a polohe hlavy.“
Nosorožec jávsky, niekedy nazývaný aj nosorožec sundský, ktorý sa teraz obmedzuje na polostrov Ujung Kulon na Jáve, je druh s jedinečným polygonálnym vzorom kože a na rozdiel od iných žijúcich nosorožcov, bezrohých samíc. Naproti tomu nosorožec indický spása riečne pasienky v severnej Indii a Nepále. S hlbokými kožnými záhybmi a ťažšou postavou je nosorožec indický podstatne väčší ako jeho jávsky príbuzný. Veľkosťou ho predbieha len slon a nosorožec biely, pričom samce vážia viac ako 2 000 kg a samice 1 600 kg.
Fosílne dôkazy potvrdzujú, že tieto rozdiely sa vyvíjali nezávisle počas dlhého časového obdobia. Autori tvrdia, že predstavujú základné anatomické a ekologické rozdiely a odrážajú hlboké evolučné adaptácie. Správanie oboch druhov sa tiež výrazne líši, pričom nosorožce jávske (sundské) sú samotárskymi tulákmi a nosorožce indické tvoria dočasné skupiny. „Oba druhy majú jedinečné úpravy na prežitie, zdôrazňujúc dôležitosť pochopenia ich systematiky pre efektívnu ochranu,“ píšu vedci vo svojom článku.
Na základe týchto zistení vedci navrhujú presnejšie vedecké meno pre nosorožca jávskeho: Eurhinoceros sondaicus.
„Uznanie Eurhinoceros sondaicus ako odlišného rodu poskytuje presnejší odraz jeho evolučnej histórie a ekologickej špecializácie,“ tvrdia. „Táto prepracovaná klasifikácia nielenže zlepšuje naše chápanie evolúcie nosorožcov, ale poskytuje aj jasnejší rámec pre plánovanie ochrany, čo pomáha prispôsobiť stratégie na ochranu týchto kriticky ohrozených zvierat.“
Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2025/03/250313130938.htm