Nádherný kus prírody u Vás doma, pri ktorom sa dokážete rozjímať aj celé hodiny. Priam umelecké dielo, ktoré Vám pri pohľade na neho prináša priam okamžitý pocit kľudu a vnútornej rovnováhy. Symbol harmónie a sily prírody, prenesený priamo do Vašej domácnosti.
Aj tak sa dá nazvať, pokiaľ máte doma fungujúce a vyvážené akvárium, plné života.
A prečo boli použité slová fungujúce a vyvážené? Pretože nakoľko je akvárium naozaj iba malý kúsok prírody, k tomu uzavretý v štyroch sklenených stenách, bez možnosti vplyvu vonkajších síl, priamo závislé na jeho majiteľovi, musí byť naozaj správne vyladené a vyvážené, aby si udržalo svoju krásu a celý jeho krehký ekosystém sa nezačal rúcať ako domček z kariet.
Poďme na to ale od úplných základov. Na založenie akvária a začatie Vašej kariéry úspešného akvaristu potrebujeme tieto základné časti setu:
– akvárium
– filtráciu
– svetlo (ideálne s časovačom)
– ohrievač
– substrát na dno
K tomu existujú samozrejme aj ďalšie technické vybavenie, no na založenie a prevádzkovanie hobby akvária stačia na začiatok vyššie spomenuté.
Akvárium
Akvárium je nádrž rôznych rozmerov z priehľadného materiálu – väčšinou zo skla alebo pevného plastu. Po naplnení vodou a vytvorení správnych podmienok slúži na chov vodných živočíchov ako sú akváriové ryby či slimáky a iné bezstavovce.
Každý druh rýb má iné podmienky chovu a medzi jednu z takých podmienok patrí aj rozmer akvária. To znamená, že najprv si vyberieme, aké ryby budeme chovať a následne na to volíme veľkosť akvária. Pokiaľ máme nejaké rozmerové obmedzenia, prispôsobujeme tomu naopak, aj výber rýb, ktoré osadíme do akvária.
Aj keď sa to laikovi môže zdať divné, v akvaristike platí, že čím menšie akvárium, tým ťažšie sa v ňom udržiava potrebná rovnováha na správny a bezproblémový chod. Preto by sme odporučili aj úplným začiatočníkom radšej trošku väčšie akvárium od 50L vyššie, aby ich náročnosť starostlivosti u malých akvárií neodradila hneď na začiatku.
Pozn.: Najväčšie akvárium sveta sa nachádza v Dubaji Aquarium&Water Zoo – obsahuje 10 miliónov litrov vody a 140 druhov živočíchov.

Filtrácia
Veľmi dôležitá súčasť každého akvária, vďaka ktorej sa udržuje práve potrebná rovnováha. V prírode sú procesy vo vode vybalansované časom. My ich musíme v akváriu nastaviť a pravidelnými úkonmi udržiavať.
Filtráciu v akváriu zabezpečujú akváriové filtre – vnútorné alebo vonkajšie. Filtrov je veľa druhov, no v základoch sa bavíme o klasických, mechanických filtroch, fungujúcich na mechanickom filtrovaní cez rôzny pórovitý materiál, v ktorom sa zachytávajú nečistoty. Cenovo lacnejšie vychádzajú vnútorné filtre, no tie majú oproti vonkajším filtrom hneď dve nevýhody – majú menšiu kapacitu filtračnej náplne a zaberajú miesto v akváriu.
Filtrácia (filtre) slúžia nie len na filtrovanie nečistôt, ale zároveň aj vytvára prúdenie vody v akváriu, čo je dôležité na okysličovanie vody cez vodnú hladinu a celkové premiešavanie vody v rámci celého objemu. Pri vnútorných spádových filtroch sa používajú na vytváranie prúdenia samostatné prúdové či cirkulačné čerpadlá.
Pozn.: Akváriá dokážu fungovať aj bez filtrácie, no na vyskladanie takéhoto akvária a nastavenie správneho balansu potrebujete roky praxe a veľa vedomostí o presnom fungovaní tohto ekosystému. Malou výnimkou sú akváriá pre ryby labyrintky – u nás najbežnejšie chovanéBojovnice, ktoré dýchajú normálny vzduch nad hladinou a filtrácia nie je potrebná pri častejšej výmene vody.

Svetlo
Svetlo nad akváriom je ďalšou dôležitou súčasťou celého setu. Svetlo slúži aj ako náhradné slnko pre živočíchy v akváriu, ale aj ako zdroj svetla a energie, ktoré potrebujú rastliny, ktoré tam máme.
Svetlo musí byť dostatočne silné, aby presvietilo celý vodný stĺpec až na dno (aspoň trochu) a dodalo potrebnú energiu aj nízkym rastlinám. Rovnako aj ryby žijúce na dne potrebujú niečo vidieť a vedieť, že je vlastne deň.
A keď už sme pri tom, či je pre ryby deň alebo noc – akvárium treba rozsvecovať a zhasínať, rovnako ako v prírode vychádza a zachádza slnko. Máme ale dve výhody.
– Po prvé, nemusíme dodržiavať letný či zimný čas a netreba vytvárať v akváriu dlhé letné a krátke zimné dni. Naopak, pre ryby aj rastliny je skvelé (pre rastliny priam potrebné), ak majú svetlo rovnako dlho každý deň a zapínané a vypínané v rovnaký čas.
– A k tomu prichádza druhá naša výhoda – elektrický časovač. Či už svetlo nad akváriom časovač obsahuje, alebo ho pridáme externe do zásuvky, nastavíme kedy má lampa rozsvecovať a kedy zhasínať a máme po starostiach.
Pozn.:Klasická žiarovka je úplne nevhodná na osvetlenie akvária. Má nízku svetelnosť a vytvára zbytočné teplo. K tomu s obyčajnou žiarovkou nedokážete osvetliť akvárium po celej dĺžke.
Ohrievač
Drobná pomôcka a súčasť celého setu, aby život v akváriu fungoval ako má. Ohrievač je v akváriu potrebný, nakoľko udržiavanie konštantnej teploty vody je nutnosť. Ryby aj rastliny pochádzajú z konkrétnych biotopov a každý druh má svoje špecifické požiadavky na život. Voda v akváriu sa udržiava podľa potrieb od cca 22°C až do 28°C, mimo studeno vodných rýb. Väčšina tropických rastlín a rýb vyžaduje teplotu 25°C. Výkyvy teploty vody väčšie ako 1 až 2°C narúšajú rovnováhu v akváriu a vytvárajú stres ako pre ryby, tak aj pre rastliny.
Preto je ohrievač v akváriu dôležitý, aby udržiaval vhodné podmienky a Vy nemali starosti s nevyžiadanými problémami.
Pozn.: Pri liečení chorôb rýb sa často dočasne zvyšuje teplota vody na 29 – 31°C, pretože vyššia teplota urýchľuje liečbu a zotavovanie rýb, pomáha účinku niektorých látok a znižuje aktivitu niektorých patogénov.

Substrát na dno
Na dno sa najčastejšie používajú rôzne piesky alebo štrky rôznych frakcií, pri profesionálnych akváriách zase špeciálne vyvinuté soil-y (materiály na dno akvárií), navrhnuté napríklad pre rast rastlín.
Prečo ho považujeme za základnú časť pre začínajúcich akvaristov? Akvárium dokáže fungovať aj bez dna, iba na čistom skle. Takéto akváriá dokážeme nájsť napríklad aj v obchodoch so živými akváriovými rybami. Avšak na správne fungovanie toho Vášho potrebujete mať dostatok mikroorganizmov, ktorý spracúvajú všetky látky nachádzajúce sa vo vode a v odpade od rýb. A substrát na dne akvária je pre tento mikro-svet najlepší. Plocha všetkých zrniek piesku či štrku, uloženom na dne je pre nich vynikajúci a hlavne dostatočne veľký domov.
Navyše, pokiaľ plánujete v akváriu aj rastlinky (čo samozrejme odporúčame), potrebujete dno, kam ich zasadíte a kde budú ťahať svoje korene.
A na poslednom mieste, sa v takomto dne „stratí“ všetok odpad a výkaly od Vašich rýb, esteticky to nenarúša pohľad na akvárium a v rámci údržby ich ľahko odsajete odkalovačom.
Už by ste mali byť pripravený na základ ohľadom zakladania svojho prvého akvária
Pokiaľ chápete dôležitosť jednotlivých častí a súčastí setu, ktorý tvorí akvárium ako celok, môžete chystať zakladanie svojho prvého akvária, prípadne napraviť chybičky, ktoré ste pri už založenom spravili. Do takéhoto akvária už viete po jeho zabehnutí osadiť prvých osadníkov.