Túto otázku si veľakrát položilo množstvo chovateľov sliepok, ktorý ich chovajú primárne za účelom znášania vajec. Skupiny na sociálnych sieťach ohľadom chovu sú takýchto otázok a zároveň odpovedí na ne plné. Najčastejšie sa s týmto „problémom“ stretávame na jeseň, ale nie je zriedkavé, že si vaše nosnice dali pauzu aj v inú časť roka. Prečo je to tak a prečo sliepky prestávajú znášať, prípadne ako tomu predísť? Dá sa tomu vlastne predísť?

Pauze v znášaní vajec sa predísť nedá, dá sa len ovplyvniť jej dĺžka

Odpovedáme rovno na druhú položenú otázku a odpoveď je samozrejme nie, nedá sa tomu predísť. Áno, uvedomujeme si, že táto odpoveď nebola to, čo ste chceli počuť, ale každá sliepka potrebuje svoj čas na regeneráciu a nazvime to údržbu. Neexistuje sliepka, ktorá si nedá aspoň raz za rok pauzu.

Reklama

Ako sme už spomenuli, otázku, prečo a čo robiť, sa ľudia najčastejšie pýtajú na jeseň a má to svoj dôvod. Je to totiž obdobie, kedy sa sliepky pripravujú na zimu, vrátane preperovania (výmeny peria) a vtedy sa energia sústredí inam, ako na produkciu vajec. Toto však nie je jediný dôvod, prečo vám vaše nosnice môžu prestať niesť vajcia.

Dôvody, prečo sliepky prestanú znášať vajcia

A naspäť k prvej otázke – prečo je to tak. Dôvodov môže byť viacero a my si ich teraz skúsime vymenovať. Tieto dôvody môžu súvisieť s ročným obdobím, fyziologickým stavom zvierat, prostredím, stravou, ktorú dostávajú či ich zdravotným stavom.

1. Preperovanie

najčastejší dôvod, prečo sliepka prestane na čas znášať. Je to proces výmeny starého a poškodeného peria za nové v rámci prípravy na zimu a chladnejšie počasie. V rámci tohto procesu používa sliepka všetko energiu na tvorbu nového peria a tým pádom neostáva žiadna na tvorbu vajec. Sliepke sa na začiatku tejto výmeny doslova zmenšia pohlavné orgány a do pôvodného stavu sa dostanú až na konci preperovania. Tento proces zvyčajne trvá 4 až 10 týždňov, no v prípade, že sliepka nemá dostatočne výživnú stravu, môže byť toto obdobie aj dlhšie.

      2. Vek sliepky

      Čím staršia sliepka, tým slabšia znáška. To je nemenný vzorec, ktorý platí pre každé plemeno sliepky. Najproduktívnejší vek nosníc je od 20./21. týždňa (čiže od začiatku dospelosti) do približne 50. týždňa, resp. po prvé preperovanie. Dá sa teda povedať, že počas prvého roka nosnica znesie najviac vajec. Od prvého preperovania už znáška postupne klesá. V rámci veľkochovov sa v tomto veku menia nosnice za mladé, no v hobby domácom chove je bežné držať sliepky do 2, maximálne 3 rokov. Dovtedy je znáška ešte prijateľná. Po troch rokoch však znáška už citeľne klesá smerom dole a úžitkovosť vami chovaných sliepok už nie je dostatočne vyvážená voči nákladom na chov. Pokiaľ teda máte staršie sliepky, je viac ako pravdepodobné, že vajíčok sa od nich dočkáte stále menej.

      3. Ročné obdobie / nedostatok svetla

      Denný cyklus sliepok v rámci znášky vajec je nastavený na ideálne podmienky aspoň 12 hodín denného svetla. A takto dlhé dni sú pred letom, cez leto a tesne po lete. Toto je zároveň aj obdobie, kedy sú sliepky od prírody nastavené na rozmnožovanie a tým pádom aj najväčšiu produkciu vajec. Kratšie dni negatívne ovplyvňujú tvorbu vajec a ich počet, ktorý sliepky vyprodukujú.

      V chladnom počasí zase sliepky najprv potrebujú energiu na zohriatie sa (prežitie chladného počasia) a následne až ostatok energie, čo po zohriatí sliepke ostane, je použitý na tvorbu vajíčka. Preto je dôležité, aby mali sliepky v chladnom počasí dostatočný príjem energie v rámci stravy.
      A kombinácia týchto dvoch faktorov – kratšie dni a chladnejšie počasie, spôsobuje oveľa nižšiu produkciu. V zime sa dá sliepkam prisvecovať umelým svetlom a tým udržať vysokú znášku aj počas krátkych dní.

      Sliepky pri krmnej zmesi

      4. Správna výživa / nedostatok živín

      Dostatok energie z prijatej stravy je ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje znášku vašich sliepok. Dostatočne pestrá a výživná strava, ako napríklad kŕmna zmes pre nosnice, dodá dosť energie na čo najvyššiu produkciu. Naopak, sliepky strádajúce dostatok živín majú zníženú znášku, nakoľko nemajú dosť energie na produkciu nami žiadaných vajec. Preto musí byť celoročne strava nosníc pestrá a bohatá na bielkoviny (mimo iných zložiek). Bielkoviny sú totiž najdôležitejšou zložkou vo vyváženej strave, pretože sú kľúčové ako na tvorbu vajec, tak aj na rast, regeneráciu a celkové zdravie a ich optimálny pomer v dennej dávke je 1 6%.

      5. Obezita sliepok

      Napriek tomu, že všetci chovatelia ľúbime svoje sliepočky a chceme im dopriať len to najlepšie, stáva sa, že ako prajúci chovateľ to s kŕmením preženiete a vaše sliepky priberú. Pod tým perím to bohužiaľ nie je vždy dobre vidieť, ale uložený tuk priamo ovplyvňuje aj znášku. Uložený tuk totiž ovplyvňuje fungovanie metabolizmu sliepky a potláča účinok hormónov, ktoré sú potrebné na tvorbu vajec. Tuk zároveň tlačí na vnútorné orgány a zmenšuje priestor na tvorbu vajec, takže aj prípadné vyprodukované vajce môže byť menšie. Riešením je zníženie množstva krmiva a veľký výbeh, nútiaci sliepky chodiť a hľadať si potravu ako je čerstvá tráva či hmyz.

      6. Nedostatok vody

      Problém najmä v lete, kedy je voda žiadanejšia a zároveň sa vďaka vyššej teplote okolia rýchlejšie odparuje. Sliepka s nedostatkom vody trpí a následkom môže byť aj výpadok znášky, v rozmedzí od niekoľkých dní až po týždne. Predsa len, každý živý tvor potrebuje k životu vodu a sliepka je na tom rovnako. Každý problém sa odráža najprv na menej podstatných veciach – u nosníc je stopka znáške medzi prvými náznakmi problému.

      7. Vonkajšie parazity alebo choroby

      Zdravotné problémy u sliepok spôsobené infekciami, vírusmi, baktériami či vnútornými parazitmi, ako aj zníženie kvality života za prítomnosti vonkajších parazitov ako sú vši, klieštikovec kurí a podobne, sa veľmi rýchlo ukáže aj na počte vajec, ktoré nájdete v znáškových hniezdach. Sliepka so zdravotnými problémami či jedince, vyciciavané vonkajšími parazitmi nemajú dosť energie na produkciu vajec a automaticky prestávajú znášať, kým sa nezotavia, respektíve kým problém nepominie. Znížená znáška v období, kedy by mali znášať naplno býva prvý varovný prst, kedy je treba si začať viac všímať svoje sliepky a hľadať prípadný problém.

      8. Iné dôvody

      stres z prostredia (napríklad po kúpe a presunu nových sliepok, presun do nového prostredia, presun do nového kurníka, hlučné prostredie … ), nedostatočne upravené priestory na život sliepok (málo priestoru, zlé vetranie kurníka, málo podnetov k aktivite sliepok a pod.), či kvokanie sliepky (snaha vysedieť kuriatka, kedy kvočka prestáva znášať)

      Týchto viacero dôvodov dokáže na kratšiu či dlhšiu dobu výrazne ovplyvniť, či až zastaviť produkciu vajec Vašich sliepok. Niektoré dôvody, ako preperovanie, kvokanie či vek moc ovplyvniť nedokážeme, iné zase máme plne v rukách my sami. Preto, ak chceme čo najvyššiu znášku a zdravé a šťastné sliepky, treba myslieť na to, že sliepka nie je len továreň na vajíčka, ale živý tvor so svojimi potrebami.

      To, že sa zníži či až zastaví produkcia vajec určite niečo znamená a preto treba byť všímavý, čo sa na Vašom dvore deje. A samozrejme, dopriať tým našim užitočným vtákom aj chvíľu pokoja a oddychu, pokiaľ ho potrebujú.